Balázsolás 2025.
"Emlékezzünk szent Balázsról, hogy ma vagyon napja,
Hogy többször is megérhessük, az úr Isten adja!
Kérjük ajándékát, várjuk szent áldását,
Mindnyájunktól távoztassék torkunknak fájása."
A február 3-hoz Balázs napjához kötődő iskolai Balázsolásunk állandó szereplői a Pallanki Katalin által vezetett "Így tedd rá!" - népi játék szakköröseink. Idén is vidám táncokkal, népi játékokkal szórakoztatták a diákokat és a felnőtteket egyaránt. Köszönjük Kata néninek a felkészítést, a szakkörösöknek pedig azt, hogy ápolják ezt a szép - az iskolához és a katolikus kultúrkörhöz is kapcsolódó - szokást.
Ismerjék meg szent Balázs legendáját, és a Balázsolás hagyományát a magyar népi folklórban a bejegyzésre kattintva!
A legenda szerint szent Balázs szerette az állatokat, azok a barlangja köré csoportosultak és áldását várták, valamint cserébe védték, őrizték. Egy asszony malacát elvitte egy farkas, de a szent imádságára vissza is vitte. Az asszony hálából gyertyát és ételt vitt a már börtönben lévő püspöknek, aki megígérte, hogy mindenkit megáld, aki hasonlóképpen hozzá folyamodik. Több gyógyítást vitt véghez az emberek között is. Egyszer egy gyermeknek halszálka akadt a torkán, ekkor szent Balázs 2 égő gyertyát kereszt alakban egy gyermek álla alá tartva megmentette őt. A szent legendája alapján mindenfajta torokbetegség gyógyítójának tartották.
E napon tehát február 3-án, vagy az azt követő vasárnapon volt szokásban az ún. Balázs-áldás vagy balázsolás, amikor a katolikus pap a hívek álla alá két gyertyát tesz és imát mond, megvédve őket ezzel a torokbetegségektől.
A Balázs-járásnak is fontos szerepe volt a magyar néphagyományban. Maskarába öltözött gyermekcsoportok jártak házról házra. Egyikük Balázs püspököt személyesítette meg – fején papírsüveggel, a többieken papírcsákó volt, oldalukon fakard. Nyársat vittek, hogy a háziak arra tűzhessék a kolbászt és a szalonnát. A Balázs-járás, akárcsak a március 12-i Gergely-járás, a soványpénzű tanítók jövedelemkiegészítését jelentette. A háziaktól kapott szalonnát, babot, zsírt, tojást a gyerekek elvitték a tanítónak, aki azután megvendégelte őket.